جاذبه های گردشگری صومعه سرا

جاذبه های گردشگری صومعه سرا

صومعه سرا شهری در ۲۵ کیلومتری غرب شهرستان رشت است. از شمال به بندر انزلی، از شرق به رشت و شفت ، از غرب ب رضوان شهر و ماسال و از جنوب به فومن مرتبط است .

محصولات عمده این شهرستان برنج و چای و نیشکر و کرم ابریشم و چوب صنعتی صنوبر است.
شهرستان صومعه سرا از شهرستان‌هایی است که در غرب گیلان واقع شده واز شمال به بندرانزلی و از جنوب شهرستان فومن و از شرق به شهرستانهای رشت و شفت و از غرب به شهرستانهای ماسال ورضوانشهر محدود است.

شهرستان صومعه سرا در سال ۱۳۳۸ از شهرستان فومنجدا شد و مرکز آن به شهر صومعه سرا واگذار شد.

شهرستان صومعه سرا با وسعتی حدود ۶۳۳ کیلومتر مربع و بر اساس آخرین تقسیمات کشوریدارای سه بخش مرکزی، تولمات، میرزاکوچک جنگلی و هفت دهستان کسما، طاهر گوراب، ضیابر، هندخاله، لیفشاگرد، گوراب زرمیخ، مرکیه، و سه شهر صومعه سرا، مرجغل، گوراب زرمیخ و یکصد و پنجاه و دو روستا می‌باشد.

عرض جغرافیایی شهرستان سی و هفت درجه و هجده دقیقه و طول جغرافیایی چهل و نه در صد و هجده دقیقه‌است.

مرکز شهرستان یعنی صومعه سرا در فاصلهٔ تقریبی بیست و سه کیلومتری مرکز استان قرار دارد.

این شهرستان حدود ۱۴۵۰۰۰ نفر (سرشماری ۷۵)جمعیت داردکه رقمی حدود یک سوم آنها را جمعیت شهری و بقیه را ساکنان روستا تشکیل می‌دهند.
صومعه سرا شهر جدیدی است و به همین اکثر ساختمانها ی آن نوساز هستند.

فعالیتهای اقتصادی شهر عمدتاً بر مبادله محصولات کشاورزی روستای اطاف متکی است در محل مناره بازار نزدیک سلجوقیان بر جای مانده‌است این مناره حدود ۲۰ متر ارتفاع دارد.

                                    مکان های دیدنی صومعه سرا

تالاب صومعه‌ سرا

علاوه بر انزلی یکی از راههای دسترسی به تالاب بین المللی از طریق شهرستان صومعه‌سرا و روستاهای شیخ محله،صوفیانده، سیاه درویشان و چند روستای دیگر است که ویژگی منحصر به فرد این راههای دسترسی به تالاب بکر و دست نخورده بودن آن است که موجب پدیدار شدن اکوسیستمی خاص با پرندگان زیبا در این قسمت از تالاب شده است، تالاب صومعه‌سرا خود از چند بخش دیگر به نام های تالاب سلکه، تالاب سیاه کشیم و سرخانکل تشکیل میشود،این مجموعه از تالاب صومعه‌سرا علاوه براینکه به جهت زیبایی منحصر به فرد است ، خود در طول سال و به خصوص در بهار و تابستان پذیرای میهمانان و محلی مناسب برای ماهیگیری تفریحی نیز میباشداگر مسافران از طریق شهرستان رشت قصد دسترسی به تالاب را داشته باشند میتوانند از طریق جاده رشت (پیر بازار) به ضیابر و آستارا به این تالاب دسترسی داشته باشند و از طریق روستای صوفیانده از تالاب دیدن نمایند و یا یا از طریق روستای سیاه درویشان نیز میتوانند از قایق جهت بازدید از تالاب استفاده کنند،گرچه مسافران و گردشگران باید در این مسیر بدلیل ضعف در نصب علائم راهنما و تردد خودروهای سنگین احتیاط لازم را بنمایند.

تالاب صومعه‌سرا

 شهر تاریخی هفت دغنان واقع در صومعه سرا

یکی دیگر از مناطق تاریخی واقع در صومعه‌ سرا شهر تاریخی” هفت دغنان ” (گسکرات) در قلب جنگلهای گسکرات میباشد که هماکنون باستان شناسان کشور در حال کاوش در آن میباشند،این شهر تاریخی با یکهزار و ساله قدمت نمادی از تمدن و تاریخ کهن استان گیلان استاین شهر قدیمی و تاریخی در منطقه “گسکر” شهرستان صومعه سرا قرار دارد که در گذشته مرکز حکومت گسکرات بوده است .

شهر تاریخی هفت دغنان

 

منطقه زیبا و کوهستانی تنیان

منطقه زیبا و کوهستانی ” تنیان ” واقع در بخش میرزا کوچک یا گوراب زرمیخ صومعه سرا نیز از نقاط زیبای طبیعی به شمار میرود که به دلیل طبیعت زیبا، دل انگیز و نشاط آور منحصر به فرد و از جاذبه های طبیعی این شهرستان است که مسافران میتوانند لحظاتی را در دل این طبیعت بکر و دست نخورده این منطقه بگذرانند
نزدیکترین راه دسترسی به این مناطق جنگلی و کوهستانی از طریق شهر گوراب زرمیخ واقع در جنوب غربی شهرستان صومعه سرا است .

منطقه زیبا و کوهستانی تنیان

 

تالاب زیبا صومعه سرا

این تالاب زیبا یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد شهرستان صومعه سرا می‌باشد که در قسمت شمالی آن واقع شده است و از نظر زیست محیطی، سیاحتی و اقتصادی دارای اهمیت بسیاری می‌باشد زیرا در حاشیه آن افراد زیادی زندگی می‌کنند که اساس معیشت آن‌ها کشت محصولاتی همچون برنج، صیفی‌جات، مرکبات و توتون است. این تالاب زیستگاه گونه‌های مختلف پرندگان بومی، مهاجر همچون کیلار، فیلوش، خوتکای پر سفید و معمولی و لک لک و انواع آبزیان می‌باشد. از مهم‌ترین رودخانه‌هایی که به این تالاب می‌ریزند می‌توان به ماسوله رودخان، قلعه رودخان و پسیخان اشاره کرد.

تالاب سیاه درویشان

جاذبه های گردشگری صومعه سرا


دیدگاه (1)

  1. پاسخ
    شمس گفته

    الانم چیزی ا این روستا باقی مونده یا همه خاک شده

ارسال دیدگاه

close vindow

ملک خود را جهت اجاره روزانه به ما بسپارید

مالکین محترم در شهرهای مختلف کشور !

شما میتوانید ملک خودتان را جهت اجاره روزانه به مسافرین و خانواده های ایرانی در سایت ما ثبت کنید.

ما به شما تضمین میدهیم که سیستم اجاره روزانه به مسافرین و خانواده ها بسیار بهتر و پردرآمدتر از اجاره سالانه خواهد بود

اجاره روزانه مزایای بسیار زیادی نسبت به اجاره سالانه دارد که برای دانستن آن کافیست با مشاورین ما تماس بگیرید

همین حالا با ما تماس بگیرید و ملکتان را نزد ما ثبت کنید

۰۹۱۹۸۹۳۱۶۲۶